סימני דחיית שתל שיניים

 
השתלת שיניים היא פרוצדורה כירורגית נפוצה מאוד ובעלת סיכויי הצלחה מצוינים. ובכל זאת, בכל ניתוח יש סיכונים מסוימים, ויש סיכוי מסוים שהשתל לא ייקלט כמו שצריך אלא יידחה. מתי ולמה זה קורה? מהם סימני דחיית שתל שיניים שצריך להכיר? האם יש משהו שאפשר לעשות כדי למנוע את דחיית השתל?
 

מדוע יש דחייה של השתל?

 
חשוב להבין כי השתלות שיניים זה למעשה החדרה של גוף זר לתוך החניכיים. כמובן שמדובר בפרוצדורה רפואית מתקדמת שנבדקה והוכחה כיעילה ובטוחה מאוד. כמובן שכל התהליך צריך להיות מבוצע בצורה מקצועית וסטרילית, תוך שימוש בחומרים איכותיים. כל הסטטיסטיקות מראות כי בכ-98% מניתוחי השתלת השיניים יש הצלחה והשתל נקלט בצורה טובה, אך בכל זאת ישנם כ-2% שבהם ההשתלה נכשלת. ישנן כמה סיבות שגורמות לדחייה של השתל, כאשר חלקן נפוצות יותר בימים ובשבועות שלאחר ההשתלה וחלקן מתרחשות בעיקר לאחר שחלף זמן מה מהניתוח. איך ניתן לזהות? יש מספר סימני דחיית שתל שיניים.

הסיבה הנפוצה ביותר לאחר ההשתלה היא התפתחות של זיהום ודלקת משמעותית, שלא מאפשרים לרקמות לקלוט את השתל. הזיהום יכול להיות בעקבות מחלת חניכיים שהתפתחה עוד לפני ההשתלה ולא טופלה כראוי, או בגלל זיהום שקרה תוך כדי ההשתלה. סיבה אחרת נובעת בעיקר בגלל תכנון לקוי של ההשתלה, או בגלל החדרה של השתל במיקום לא מדויק. כדי שהשתל ייקלט כמו שצריך, עצם הלסת ורקמת החניכיים צריכות להיות בריאות ובמצב טוב, ולכן אם יש הידלדלות שלהן – קיים סיכוי גבוה לדחייה של השתל. ולכן חשוב לזהות את המצבים הללו עוד לפני ההשתלה כדי לתת להם מענה. גורם שלישי הוא מצב שבו הופעלו על השתל לחצים גדולים לאחר ההשתלה. לא פעם מדובר בהצטברות של לחצים לאורך תקופות ארוכות.


 
 
סימני דחיית שתל שיניים
 
 

מהם סימני דחיית שתל שיניים?

 
ברוב המקרים הסימן העיקרי הוא התפתחות של דלקת סביב השתל, שיכולה לגרום לנפיחות וכמובן לתחושת חוסר נוחות וכאב. באחוז קטן של המקרים הדחייה היא א-סימפטומטית, כלומר ללא סימפטומים כלל, ורק בדיקה מדוקדקת של רופא השיניים תגלה כי אכן מדובר בדחייה.
 

מה אפשר לעשות כדי לעזור לקליטת השתל?

 
בראש ובראשונה כדי שההשתלה תהיה מוצלחת חשוב שרופא השיניים יאבחן היטב את מצב השיניים והלסת, ויתכנן את מהלך הטיפול המתאים, וכמובן יבצע את ההשתלה בצורה טובה ומקצועית. לאחר מכן האחריות של המטופל היא לעקוב אחר ההנחיות של הרופא בשעות ובימים שלאחר ההשתלה, ובתקופת ההחלמה הארוכה.

מלבד הקפדה על היגיינת פה טובה, חשוב להגיע לבדיקות ומעקבים כדי לבחון את התקדמות ההחלמה. ישנם מקרים שבהם יש סיכוי גבוה יותר שנראה סימני דחיית שתל שיניים, למשל בקרב מעשנים ובקרב חולי סוכרת לא מאוזנת, או אנשים שחולים במחלות כרוניות אחרות. ולכן חשוב תמיד לעדכן את רופא השיניים במצבכם הרפואי, ולענות בכנות על השאלות. ככל שתגיעו מוכנים יותר לניתוח ההשתלה, כך יש סיכוי טוב יותר שהשתל אכן ייקלט בצורה טובה, ולא יהיה צורך לחזור שוב על הפרוצדורה.


 

מה קורה אם מעשנים אחרי עקירה?

 
ידוע זה מכבר כי עישון יכול לפגוע במערכת החיסון שלנו שמנסה להילחם בכל זיהום שחודר לגוף. כידוע הפה שלנו רווי בחיידקים ומתנהלת בו מלחמת חיידקים תמידית שאותה מנסים למזער בצחצוח תדיר, שיננית, טיפולי שיניים וכן הלאה. כל מחלה של החניכיים, אבצס בפה או עקירת שן עלולים להגביר את כמות החיידקים ולהחמיר את הסיכון לזיהום מהותי בחלל הפה. נציין עוד שרוב האנשים שמעשנים, השכיחות לבעיות בחלל הפה היא גבוהה יותר בשל החיידקים המוגברים שקיימים בעקבות עישון טבק שנדבק לשיניים.

על מנת להצליח לזהות בזמן בעיה שמתהווה בחלל הפה ובכל אזור החניכיים, ההמלצה היא לכל מעשן להגיע לביקורת של מספר טיפולים באופן הרבה יותר תדיר. לבצע ניקוי אצל שיננית אחת לשלושה חודשים ובדיקה שגרתית אצל רופא השיניים לפחות כל חצי שנה. במקרה של עקירת שן ההמלצה הגורפת הינה לא לעשן כלל! לכל הפחות עשרה ימים מיום העקירה.

 

פגיעה בתהליך ריפוי לאחר עקירה

 
כמו כן, גם יכולת הריפוי בקרב אדם שמעשן תהייה יותר ארוכה מאשר אדם שאינו מעשן. למשל, ריפוי של אזור העקירה יימשך אצל אדם מעשן בממוצע חצי שנה, לעומת אדם שלא מעשן שאצלו זה יארך לכל היותר חודשיים לאחר השתלת השיניים. על כן, ההמלצה היא גמילה מעישון אצל אדם שביצע עקירה או כל ניתוח כירורגי בפה, על מנת לזרז את היכולות הריפוי הטבעיות של הגוף ועבור בריאותו הכללית.

להתייעצות עם מרפאת שיניים בבת ים - השאירו פרטים או חייגו אלינו 03-6345505
 

 
אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר ולתאם פגישת ייעוץ במרפאה, כדי לשמוע על התהליך השתלת השיניים ולקבל ייעוץ מקצועי מד"ר סולומון.