כמה זמן אחרי עקירה אפשר לעשות שתל?

 
היום בטיפולים לשיקום הפה אנחנו משתמשים בשיטות חדשניות ומתקדמות, כאשר כל הזמן יש התקדמות בטכנולוגיה ובכלים שעומדים לרשותנו – הכול כדי לתת את המענה הטוב, המקצועי והיעיל ביותר למטופלים שלנו, כך גם בתחום של השתלות שיניים לאחר עקירה יש הרבה מאוד שכלולים וחידושים, אך חשוב לדעת שלא מדובר בפתרונות קסמים אלא בטיפול מורכב שחייבים לעשות בצורה מקצועית. מכאן עולה השאלה - כמה זמן אחרי עקירה אפשר לעשות שתל?
 

מתי כדאי להשתיל שיניים?

 
השאיפה של רופא השיניים היא לשמור עד כמה שאפשר על השיניים הטבעיות ולנסות קודם כל טיפולים שיסייעו לשיקום של השן, אבל יש מגוון של מקרים שבהם כבר לא ניתן להציל את השן או השיניים – למשל בעקבות עששת חריפה שגרמה לריקבון מתקדם של השיניים ופגיעה בשורש, או במקרים של טראומה למשל בעקבות תאונה או נפילה.

האפשרות של השתלות שיניים בעצם מאפשרת לנו להחליף את השיניים שנפגעו, ולהגיע לתוצאה ברמה גבוהה מאוד – גם מבחינת המראה והאסתטיקה, וגם מבחינת התפקוד וההרגשה הטבעית כאילו מדובר בשיניים טבעיות. חשוב לזכור שטיפול של השתלת שיניים הוא פרוצדורה כירורגית לכל דבר ועניין, וכדי שהיא תצליח חייבים לעשות אותה בצורה מקצועית ומיטבית, ולקחת כמה גורמים שונים בחשבון.
 
 
כמה זמן אחרי עקירה אפשר לעשות שתל
 
 

שתל לאחר עקירה

 
אומנם לפי השם אנחנו מדמיינים את השלב שבו מכניסים תחליף לשן שנעקרה, אבל האמת היא שהכוונה כאן היא לשלב מוקדם הרבה יותר. חשוב להבין שהשיניים שלנו מחוברות לעצמות הלסת, וזה מה שמעניק להן את היציבות והתפקוד התקין ולכן כדי שאפשר יהיה להכניס לשורת השיניים את הכתר, צריך קודם כל להכין בסיס שיקלוט אותה – וזהו למעשה השתל עצמו.

כדי להחדיר את השתל רופא שיניים בעל התמחות בכירורגיית פה ולסת מבצע חיתוך של החניכיים והחדרה של השתל, ולאחר מכן מנקה ותופר את האזור ועכשיו נותנים לגוף לעשות את שלו, ולקלוט את השתל בצורה טובה ותקינה, תהליך שנמשך כמה שבועות ואף כמה חודשים. רק לאחר קליטה טובה של השתל אפשר להניח עליו את הכתר.
 

מתי אפשר לבצע את ההשתלה?

 
זאת שאלה מצוינת, אך התשובה היא מורכבת. בעבר הפרוצדורה המקובלת הייתה עקירה של השן הפגועה, המתנה של כמה שבועות להחלמה ורק אז ביצוע ההשתלה, אבל היום יש כבר פרוצדורות מתקדמות וחדשניות שמאפשרות לבצע את ההשתלה מיד לאחר עקירת השן או השיניים.

אז כמה זמן אחרי עקירה אפשר לעשות שתל? המטרה כאן היא לבצע את העקירה תוך שימור מקסימלי של עצם הלסת, כדי לשמור על סביבה מתאימה לקליטת השתל. היתרון של הפרוצדורה הוא כמובן קיצור של התהליכים וביצוע שלהם בפעם אחת אך זוהי שיטה שמתאימה לטווח מאוד מסוים של מקרים. בכל מצב שבו יש זיהום משמעותי ו/או הידלדלות של עצם הלסת, לא ניתן יהיה לבצע את שתי הפעולות הללו בפעם אחת, ישנם מקרים שבהם יש צורך בתקופת החלמה קצרה של מספר שבועות, ויש מקרים שבהם יהיה צורך בפרוצדורות נוספות של שיקום ועיבוי עצם הלסת לפני שניתן יהיה להמשיך להשתלה עצמה.
 

 
אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר ולתאם פגישת ייעוץ מרפאת שיניים בבת ים, כדי לשמוע על התהליך השתלת השיניים ולקבל ייעוץ מקצועי מד"ר סולומון.