לחיוך שלנו חלק משמעותי במראה הפנים שלנו ובהופעתנו החיצונית בכלל. למיקומן של השיניים חלק חשוב במראה החיוך שלנו ואצל רבים מיקום השיניים קובע האם בכלל יחייכו ועד כמה. עם זאת, מיקומן של השיניים בלסת ולמנשך שהן יוצרות חשיבות רבה לא רק מבחינה אסתטית אלא גם מבחינה תפקודית. מיקום לא תקין של השיניים ומבנה לא תקין של הלסת יפריעו באכילה, בדיבור ובפעולות נוספות שהן בעלות השפעה רבה על בריאותנו. לכן, כאשר ישנה בעיה במבנה הלסת או מיקום השיניים חשוב לפנות לטיפול יישור שיניים.


מתי מומלץ להתחיל את הטיפול?

יישור שיניים דורש הקפדה על כללי ניקיון ושמירה על היגיינה כך שחשוב להתחיל בטיפול רק עם ילד שניתן לסמוך בוודאות על כך שיקפיד על הכללים הנדרשים. בנוסף, חשוב לעשות זאת לאחר שרוב השיניים הקבועות כבר בקעו והלסת והמנשך קיבלו את צורתם הקבועה פחות או יותר. במידה ונתחיל את הטיפול מוקדם מדי יתכן שלא יהיה אפקטיבי או ידרשו שינויים תוך כדי הטיפול. לרוב הגיל בו מתחילים הוא שנות העשרה המוקדמות. עם זאת, ישנם מצבים בהם גם בגילאים 7-9 יהיה צורך בטיפול. אמנם יש זמן מינימלי בו כדאי להתחיל את הטיפול אך חשוב לדעת שאין מאוחר מדי. גם מבוגרים יכולים לעבור טיפול ליישור
שיניים ועבור רבים הדבר משנה חיים ממש.

אמצעים שונים ליישור שיניים


האמצעי המוכר ביותר ליישור שיניים הוא סמכים ממתכת. אלה הן אותן קוביות המודבקות על השיניים וביניהן עובר חוט מתכת. הכוח שמפעילים הקוביות והחוט שביניהן גורם לתזוזה באופן הרצוי הן של השיניים והן של הלסת. אמצעי מוכר וותיק אחר הוא הפלטה המהווה במקרים רבים שלב סופי בטיפול באמצעות סמכי מתכת או מהווה טיפול בפני עצמו במצבים קלים יחסית. העקב אכילס של אמצעים אלה הוא המראה שלהם. לכן, היום ישנם אמצעים מתקדמים יותר בעלי מראה אסתטי יותר כמו סמכים שקופים או סמכים מחרסינה שצבעם הוא כצבע השן. אמצעי מתקדם אחר הוא סדרת קשתיות שקופות שמוחלפות 
בין שלבי הטיפול השונים. דרך נוספת לשמירה על המראה האסתטי היא שימוש בסמכי מתכת אך הדבקתם בצד הפנימי של השן.כמה זמן לוקח להתרגל לגשר בשיניים?


ההתרגלות היא אינדיבידואלית ותלויה במידת הרגישות של המטופל, בגילו ובבגרותו. גם אופן הטיפול והשמירה על הכללים יקבעו האם הטיפול יעיק יותר או פחות. עדיין, מדובר על סדר גודל של שבוע- שבועיים, זמן סביר בהחלט. כיוון שהטיפול ניתן לילדים גדולים ונוער על פי רוב, שיתוף הפעולה כנראה יהיה מלא וזמן ההסתגלות סביר והגיוני.


כמה זמן נמשך יישור שיניים?


גם כאן הדבר משתנה ממטופל למטופל. משך הטיפול תלוי במצב ההתחלתי ובמטרות הטיפול- אילו שינויים נדרשים במיקום השיניים או מבנה הלסת. קצב גדילת הפנים והפה ישפיעו אף הם על משך הטיפול. גורם נוסף וחשוב שישפיע על משך הטיפול הוא מידת שיתוף הפעולה של המטופל וההקפדה על היגיינה וכללי ניקיון השיניים. לרוב מדובר על טיפול שנמשך שנה עד שלוש שנים.


כיצד לבחור מרפאה ליישור שיניים?


טיפול יישור שיניים הוא טיפול  משמעותי שישפיע מאוד על חיי המטופל. משמעות הטיפול היא גם אסתטית וחיצונית הקובעת במידה רבה את ביטחונו העצמי של המטופל, תדמיתו ועקב כך גם כיצד יראה מסלול חייו, אך כאמור יש לכך השפעה גם על הבריאות ופעולות בסיסיות של הגוף כמו נשימה, אכילה ודיבור. לכן, חשוב לבחור מרפאה המתמחה ביישור שיניים, ברופא המוגדר לא רק כרופא שיניים אלא כאורתודנט אשר עבר את כל ההכשרה הנדרשת לכך וצבר ניסיון משמעותי.

מחפשים להתחיל בטיפול יישור שיניים לילד או אפילו לעצמכם? אל תתפשרו. ד"ר טוקוב סלומון, אורתודנט מומחה ובעל ניסיון עומד לרשותכם עם צוות מרפאת השיניים.