תפקידה של מברשת השיניים הוא כמובן לסייע לנו לשמור על ההיגיינה של הפה. שמירה על היגיינת הפה תלויה בכך שנמגר את אוכלוסיית החיידקים שנהנית מאוד להתמקם בפה שלנו ולהקים מושבות בתוך חלל הפה, כולל השיניים. העניין הוא, שאם לא נשמור היטב על מברשת השיניים שלנו אמנם נוציא חיידקים באמצעות הצחצוח אך נחזיר אותם בפעם הבאה בה נצחצח שיניים. לכן, לא רק צחצוח שיניים נכון הוא חשוב לשמירה על היגיינת השיניים והפה אלא גם שמירה על ניקיון מברשת 

השיניים.


היכן לאחסן את מברשת השיניים?

כאשר אנחנו רוצים שילד או אפילו הכלב או החתול לא יגעו בחפץ מסוים, מספיק להניח אותו במגירה או ארון שאין להם גישה אליו. הדבר לא עובד כך כשמדובר בחיידקים. אחסון מברשת השיניים במגירה או ארון האמבטיה לא ימנע את גישתם של החיידקים למברשת השיניים. אפילו להיפך. באזורים לא מאווררים, חמים ולחים כמו ארון או מגירה החיידקים דווקא פורחים. לכן, מומלץ דווקא לא לשמור את מברשת השיניים במקום סגור אלא דווקא מאוורר, כשהיא חשופה לאוויר ויכולה להתאוורר ולהתייבש היטב.איך לנקות את מברשת השיניים?

את מברשת השיניים יש לנקות במים חמימים, כשמומלץ לבצע את השטיפה לא רק לאחר השימוש אלא גם לפניו. בין צחצוח לצחצוח יכולים חיידקים להצטבר עליה. לכן רופאי השיניים ממליצים לשטוף אותה גם לפני השימוש. כדאי לנקות בכל שימוש גם את ידית המברשת. במיוחד היום, בתקופת הקורונה, כל דבר שעימו אנו באים במגע מומלץ לנקות במטלית נקיה. גם מברשת שיניים חשמלית זקוקה לניקוי ובה ישנם אזורים מועדים אפילו יותר מאשר במברשת שיניים ידנית. אזור החיבור בין הידית לראש המברשת הוא אזור מועד שיכולים להצטבר בו לכלוך ועובש ולהפוך כר פורה לחיידקים. בנוסף, מומלץ לשמור על מברשות השיניים של בני המשפחה במרחק מסוים זו מזו כדי שלא להעביר חיידקים ממברשת למברשת.איך לחטא את מברשת השיניים?

מעבר לניקוי הבסיסי במים והייבוש היטב בחלל פתוח ומאוורר ככל שניתן מומלץ מדי פעם גם לחטא את מברשת השיניים. כדי לחטא את המברשת ניתן להשרות אותה במים פושרים יחד עם כפית סודה לשתיה למשך הלילה. ניתן גם להניח אותה בתוך סודה לשתיה ולשפוך מעל חומץ באיטיות ולהשרות למשך מספר שעות. עדיף לא להשרות את המברשת בחומרים כמו מי פה.


כיצד לרכך את מברשת השיניים?

באופן עקרוני מברשת שיניים קשה דווקא עושה את העבודה טוב יותר ממברשת רכה, כך שלא בהכרח כדאי לפעול ולהתאמץ כדי לרכך את המברשת. ישנם הבדלים בקושי הזיפים בין המברשות השונות וניתן פשוט לבדוק לפני הקניה עד כמה הזיפים קשים. מברשות שיניים לילדים הן בעלות זיפים רכים יותר. ישנן גם מברשות שמיועדות לחניכיים רגישות שהן רכות יותר ויהיה כתוב על האריזה SOFT. הרטבת מברשת השיניים לפני הצחצוח  מרככת מעט את הזיפים או לפחות הופכת את המגע שלהם לנעים יותר.כל כמה זמן מומלץ להחליף מברשת שיניים?

מברשת שיניים כדאי להחליף כל שלושה- ארבעה חודשים. עם זאת, אם כבכר לפני כן רואים או מרגישים שהזיפים מאבדים מקשיותם ויציבותם והם נהיים רכים ו"סמרטוטיים" מומלץ להחליף את המברשת. כמו כן, אם הבראתם ממחלה החלפת המברשת מומלצת גם.

רוצים לשמור על השיניים? בנוסף לצחצוח ושמירה על המברשת מומלץ למצוא מרפאת שיניים אמינה ומקצועית. ד"ר טוקוב סלומון וצוות מרפאת השיניים עומדים לרשותכם בכל שאלה.