אחד הסימנים לבריאות הוא שיניים לבנות ובריאות וחיוך בוהק. לא סתם רבים פונים היום לטיפולי הלבנת שיניים כאלה ואחרים. מעבר למראה האסתטי ולתחושת הביטחון שמקנות שיניים לבנות, הן מסמלות, גם אם באופן לא מודע, שמדובר על אדם בריא וחזק, תארים שאף אחד מאיתנו לא יתנגד להתהדר בהם. אז איך עושים את זה? איך שומרים על שיניים לבנות ובריאות? כמה טיפים:

  • לא לוותר על משך צחצוח השיניים: כדי שצחצוח השיניים יהיה יעיל באמת ולא רק למטרת סימון וי, חשוב שיהיה ממושך. מומלץ לצחצח שיניים במשך שתי דקות לפחות. אם קשה לכם להעריך כמה זמן נמשכות שתי דקות (וגם לא מתחשק לכם לספור עד 120) אפשר להפעיל טיימר או אפילו לשיר (בלב, קצת קשה לשיר ולצחצח בו זמנית...) שיר שאתם אוהבים מתחילתו עד סופו.

  • הפחיתו בסוכר ככל שניתן: ישנם לא מעט חומרים שמזיקים לשיניים ויכולים להעכיר את צבען. אחד העיקריים בהם הוא כמובן הסוכר. היום כבר  ידוע עד כמה הפחתת סוכר היא חשובה ותורמת לכל תא בגוף, כולל כמובן הפה והשיניים שבאים ראשונים במגע עם הסוכר. הסוכר מעלה את כמות החיידקים (שכבת הפלאק) שיוצרים גם חורים בשיניים ועששת. בנוסף הסוכר פוגע בזגוגית השן כך שקשה לשיניים עוד יותר להיות מוגנות מפני החיידקים.

  • הפחיתו במעכירי צבע למיניהם: יין, תה כהה, קפה וקפאין וכמובן סיגריות גורמים להעכרת צבע השיניים וגם החניכיים ויוצרים מראה פה פחות אסתטי. כך גם משקאות אנרגיה ומאכלים ומשקאות חומציים (כולל מיצי פירות הדר שנחשבים אמנם בריאים אך עלולים לפגוע בשיניים בגלל החומציות). השתדלו להפחית באלה ככל שניתן ואם הכנסתם חומרים אלה לפה, מומלץ לצחצח שיניים לאחר מכן.

  • לנקות את השיניים עם...אוכל: כן, ישנם מאכלים מסוימים שדווקא עוזרים לנקות את השיניים תוך כדי אכילתם. מדובר בעיקר על ירקות או פירות קשים שלעיסתם מורידה שכבת לכלוך מן השיניים. מדובר למשל על גזר או תפוח. חשוב להדגיש ששתיית מיץ גזר או תפוח או אכילתם במצב מרוסק תעשה עבודה הרבה פחות יעילה. עבודת הלעיסה שנדרשת היא זו שעושה את הניקוי.

  • החזיקו נכון את מברשת השיניים: רבים ניגשים לצחצוח השיניים כמו לשפשוף צבע שהתייבש מן הרצפה או הפאנלים. זוהי טעות. צחצוח יעיל אינו אומר דווקא צחצוח חזק. חשוב לצחצח בתנועות יסודיות ומעגליות, לעבור על כל שן כשעוצמת הצחצוח היא בינונית ולא מעבר. כדי לשלוט טוב יותר בתנועה כדאי להחזיק את המברשת כמו שמחזיקים עט ולא בצורת אגרוף. מעבר לשיניים ולחניכיים מומלץ לצחצח גם את הלשון.

  • להקפיד על צחצוח אך לא להגזים: חשוב ביותר לצחצח שיניים בוקר וערב, אך לא תמיד כל המרבה הרי זה משובח. במקרה הזה- כל המוסיף גורע... עודף צחצוח עלול לפגוע ברובד השן ולהפוך את השיניים לפגיעות יותר.

  • ניקוי השיניים עם חוט דנטלי: כן, לא כולם אוהבים אותו ויש הרואים בו עוד מטלה, אבל ניקוי השיניים וברווחים בין השיניים בעזרת חוט דנטלי הוא חשוב, מסלק את שאריות המזון המהוות כר פורה לחיידקים וכך מונע או לפחות מפחית משמעותית את הסיכוי לעששת.

  • שימוש במי פה ללא אלכוהול: שטיפת הפה לאחר הצחצוח עם מי פה תורמת לחיזוק השיניים ולהפחתת הסיכוי לעששת, במיוחד אם הם מכילים פלואוריד. עם זאת, מי פה המכילים אלכוהול יכולים לעשות עבודה פחות יעילה. האלכוהול גורם לייבוש הרקמות שבפנים הפה וחושף אותן לחיידקים.

מקפידים על צחצוח נכון ועדיין מעוניינים בחיוך אסתטי יותר? מעבר לכל טיפולי השיניים ושיקום הפה אנו במרפאת השיניים של  ד"ר טוקוב סלומון מבצעים טיפולי הלבנת שיניים בטכניקות שונות, כולל ציפויים. צרו קשר לכל שאלה