שמירה על בריאות השיניים היא המפתח לאיכות חיים ומניעה של שלל בעיות, כאבים או צורך בטיפולים יקרים ומסובכים.
בגלל שבריאות השיניים שלנו כל כך חשובה, ריכזנו עבורכם את הדברים הבסיסיים שכל אחד צריך לדעת ולעשות באופן שגרתי, זה פשוט מאוד, אנחנו מבטיחים!

להקפיד על היגיינת פה טובה


כבר מגיל קטן אנחנו לומדים שצריך לעשות את הפעולה הפשוטה הזו פעמיים ביום, ובכל זאת – הרבה אנשים בכל רחבי העולם לא מצחצחים את השיניים כמו שצריך.
המטרה של צחצוח השיניים היא להסיר שאריות של מזון ומשקעים שונים שמצטברים על הלשון, החך והמשטח הקשיח של השיניים.
פעולת צחצוח נכונה צריכה להיעשות בצורה עדינה ובתנועות סיבוביות שמנקות היטב את החלק העליון של השן, את האזורים הקדמיים והאחוריים וכמובן גם את נקודת המפגש עם החניכיים.

יש כמה טעויות נפוצות, אחת מהן למשל היא הפעלת כוח רב מדי שיכול לפצוע את החניכיים ולשחוק את השיניים.
טעות אחרת היא תנועת צחצוח לא נכונה, או צחצוח קצר מדי.
בפעם הבאה שאתם מגיעים לביקורת אצל רופא השיניים או לשיננית כדי להסיר את האבנית מהשיניים, כדאי לבקש מהם להדגים שוב כיצד מצחצחים שיניים בצורה טובה ונכונה.
עוד דבר שיכול לעזור הוא להשתמש במברשת שיניים חשמלית, כזו שכוללת טיימר אשר מזכיר לכם מתי להתקדם לשיניים הבאות.

תזונה טובה והרגלים בריאים


כל המערכות בגוף שלנו זקוקות למזון עשיר, בריא ומגוון כדי לפעול בצורה תקינה – וכך גם השיניים והחניכיים.
מחסור בוויטמינים ומינרלים יכול לפגוע גם במצב השיניים, ומנגד צריכה של מזון עתיר בסוכרים (ממתקים, משקאות קלים וכו') פוגע בשכבת ההגנה הטבעית של השיניים ומעודד התפתחות של עששת.

עישון וצריכת אלכוהול מופרזת גם הם פוגעים במצב השיניים. ובנוסף, יש מצבים רפואיים שונים או תרופות שונות שעשויים גם הם להשפיע על מצב השיניים – ולכן חשוב להתייעץ עם הרופא המטפל ולחשוב ביחד איך אפשר לצמצם את הנזקים.

בדיקה תקופתית כבר מגיל צעירכל ארגוני הבריאות בעולם ממליצים להגיע לבדיקה שגרתית אצל רופא שיניים כבר מגיל ינקות.
המטרה היא כמובן להיות כל הזמן עם האצבע על הדופק כדי לזהות בעיות בשלב מוקדם וראשוני.
אף אחד לא אוהב להגיע לרופא השיניים, אבל בדיקה שגרתית היא בדיקה מהירה ולא כואבת בכלל, והרווח הוא עצום. בבדיקה כזו אפשר לזהות עששת בשלבים המוקדמים שלה, לטפל ולמנוע את הנזקים והצורך בסתימת חורים או חס וחלילה טיפולי שורש ועקירה.

מומלץ מאוד להיות במעקב שגרתי כבר מגיל צעיר ולאורך כל החיים, בריאות של שיני החלב משפיעה מאוד על הבריאות של השיניים הקבועות שלנו, וכמובן שבמידה ויש צורך בטיפול אורתודנטי – הוא יתרום לנו לכל אורך החיים.
בנוסף לבדיקה השגרתית חשוב גם להגיע לשיננית כדי לעבור ניקוי של השיניים והסרת אבנית.